Parafia św. Floriana i św. Urszuli

O parafii

Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii pochodzą z 1325 r. Uposażenie proboszcza, oprócz dziesięciny i pola, stanowiła łąka i dochód z 2 karczm. Przy parafii istniała szkoła, wzmianka o jej rektorze z pocz. XVII w. Wtedy funkcjonował też szpital dla ubogich, istniejący jeszcze pod koniec XIX w. oraz bractwo różańcowe. W XVIII w. są wzmianki o niewielkiej bibliotece parafialnej. W okresie przedrozbiorowym parafia należała do diecezji krakowskiej, archrid. lubelskiego, dekanat Kazimierz, później Chodel, Puławy i obecnie Opole.
Archiwum przechowuje m. in. akta metrykalne od lat 30-tych XIX w., kronika parafialna od 1944 r.

Kościół

Pierwszy kościół wzmiankowany pod r. 1325 był drewniany i w 1468 r. konsekrowany. Na początku XVII w. był już bardzo zniszczony. Obecnie istniejący murowany, wybudowany w 1625 r. pw. św. Floriana i św. Urszuli z fundacji rodzin Głuskich. W 1638 r. konsekrował go bp Tomasz Oborski. W 1720 r. został spalony i przez dłuższy czas nie odnawiany. Dopiero w latach 80-tych odrestaurowany i w 1781 r. ponownie konsekrowany. Na początku XIX w. znowu restaurowany, w 1876 r. przedłużono i podwyższono nawę. W czasie II wojny światowej uszkodzony, i później odnawiany, w 1975-76 prace przy nowej polichromii: Alojzy Goss z Torunia.
Świątynia jest z kamienia i cegły, otynkowana, 1-nawowa, przy nawie od północy kaplica wybud. w 1723 r. z fundacji Polkowskich, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę, w nawie i prezbiterium sufit drewniany, płaski (otynkowany), posadzka z terakoty. W ołtarzu głównym rzeźba Chrzystusa na krzyżu z XVIII w. oraz obrazy Matki Bożej i św. Urszuli. W 2 ołtarzach bocznych: po prawej - obraz św. Floriana, po lewej - Przemienienia Pańskiego. Na chórze 15-głosowe organy z 1969 r., firmy Biernackiego z Warszawy.
Obok kościoła dzwonnica murowana z 1921 r., wybudowana wg projektu arch. Karola Sieńskiego, dzwony firmy Felczyńskich z Przemyśla z 1966 r., święcił bp P. Kałwa.
Na cmentarzu stoi murowana kapliczka z wnęką z ludową rzeźbą św. Anny. Druga jest w pobliżu kościoła - drewniana z rzeźbą św. Jana Nepomucena z XIX w.
Inne: kapliczka murowana w Wólce Polankowskiej - 1909 r, rodzina Madejów; w Rogowie - XX w., w Dobrem - XX w., w Podgórzu, 1953  oraz 2 kapliczki w Zastowie Karczmiskim z XX w.

Miejscowości należące do parafii:

Dobre, Kępa Chotecka, Kąty, Kłodnica kol., Kłodnica w. , Machów, Podgórz, Polanówka, Rogów kol., Rogów w., Szczekarków kol., Szczekarków w., Szkuciska, Urządków, Wilków kol., Wilków w., Wólka, Zagajdzie, Zarudki, Zastów Karczmiski, Zastów Polanowski

Parafia Św. Floriana i Św. Urszuli w Wilkowie -