Parafia św. Floriana i św. Urszuli

Nasi patroni

O parafii

św. Florian
Był urzędnikiem (oficerem) cesarskim w pogranicznej prowincji Noricum. Kiedy cesarz Dioklecjan (284 - 305) rozpoczął prześladowania Kościoła, Florian pocieszał i umacniał chrześcijan. Został aresztowany, a gdy odmówił złożenia ofiary pogańskim bogom, poddano go torturom. Biczowano go i szarpano jego ciało żelaznymi hakami. Ponieważ nadal trwał niezłomnie przy wyznawani wiary, zawieszono mu kamień u szyi i utopiono w rzece Enns (Austria). Stało się to 4 maja 304 r. Z czasem na jego grobie wybudowano kościół. Do Polski relikwie św. Floriana zostały sprowadzone na prośbę Kazimierza Sprawiedliwego w 1184 r. Umieszczono je w Krakowie w specjalnie zbudowanym na ten cel kościele.
Czczony jest jako patron diecezji wiedeńskiej, orędownik chroniący od ognia i opiekun strażaków. Na obrazach i figurach przedstawiany jest w stroju legionisty rzymskiego, jak polewa wodą płonący budynek.
Przysłowie ludowe głosi:
Kiedy poleje na Floriana, potrwa jeszcze jakiś czas pogoda zakichana.

Florian - łac. florus - kwitnący

św. Urszula
Należy do popularnych świętych, ale o jej życiu niewiele wiemy. Prawdopodobnie była córką króla Bretanii. We wczesnej młodości złożyła ślub dziewictwa, chcąc służyć jedynie Bogu. Kiedy zamierzano wydać ją za mąż, razem z towarzyszkami uciekła statkiem. Przy ujściu Renu statek został zagarnięty przez Hunów. Urszula i towarzyszące jej dziewczęta poniosły śmierć męczeńską.

Po odparciu najazdu ciała ich zostały pochowane w Kolonii. Urszula jest czczona jako patronka tego miasta, a ponadto uniwersytetów w Paryżu (Sorbona) i w Wiedniu.

Urszula - łac. ursa - niedźwiedzica

Parafia Św. Floriana i Św. Urszuli w Wilkowie -